| Rated Dynamic Load(Cr) | 148 KN |
|---|---|
| Seals Type | Open |
| Inner Diameter | 120mm |
| Clearance | C0,C2,C3,C4 |
| Rated Static Load (Cor) | 196 KN |
| Precision | ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 |
|---|---|
| Vibration Level | V1 |
| Seals Type | Sealed |
| Cage | Steel |
| Outer Diameter | 130~520mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Number Of Raceway Ring Rows | Single Row, Two-row, Three Row, |
| Width | Various |
| Lubrication | Grease ,Oil |
| Inner Diameter | Various |
| Rated Dynamic Load(Cr) | 19.6~637kN |
|---|---|
| Type | Double Row Angular Contact Ball Bearing ,Grinding Machine Spindle Bearing/lathe Spindle Bearing,ball Bearing Screw,Walking Reducer Of Angular Contact Bearing |
| Inner Diameter | 75~340mm |
| External Diameter | 130~520MM |
| Seals | Open |
| Cage Type | Steel |
|---|---|
| Precision Rating | ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Diameter | 25.4~304.8MM |
| Model | 6000 Series, 6100 Series, 6200 Series, 6300 Series, 6400 Series , 602,623,633 ,691,681,671 Series, MR , R Series , Thin Wall Series : 16xxxx, 62,63 Series |
|---|---|
| Static Load Rating | 1290~ 26450 N |
| Clearance | C0, C2, C3, C4, C5 |
| Type | Double Row , Single Row,with Dust Cover ,with Sealed Ring,with Stop Grooves And Stop Rings |
| Weight | 0.016~0.708kg |
| Size | 60x130x31mm |
|---|---|
| Aligning | Non-Aligning Bearing |
| OD | 130mm |
| Inner Diameter | 60 Mm |
| Hs Code | 8482102000 |
| Inner Diameter | 75~340mm |
|---|---|
| Cage | Steel |
| Width | 25~82mm |
| Type | Four Point Contact Ball Bearing |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bearing Type | Slewing Ring Bearing, Slewing Bearing,Turnable Bearing |
|---|---|
| Number Of Raceway Ring Rows | Single Row,two-row, Three Row, |
| Cage Type | Steel,Cast Aluminum Alloy |
| Inner Diameter | 40MM |
| H | 49.2MM |
| Cor | 15.2kN |
|---|---|
| Cr | 25.5kN |
| Model | 6207 2RS |
| Out Dimension | 72mm |
| Cage Type | Stamping Steel , Brass |