| Size | Various Sizes Available |
|---|---|
| Rotation Accuracy | High Accuracy |
| Durability | High Durability |
| Structure | No-Separable |
| Precision Grade | ABEC-5, ABEC-7 |
| Material | Chrome Steel, Carbon Steel |
|---|---|
| Outer Diameter | 62mm |
| Cage | Steel Cage |
| Seals Type | Open |
| Number Of Row | Single Row |
| Precision Grade | ABEC-5, ABEC-7 |
|---|---|
| Application | Turret , Large Gear Hobbing Machine ,Industrial Robot, High Speed Vertical Lathe,Precision Circular Indexing Table, Vertical Boring Machine, Grinder Table Spindle, Etc. |
| Noise Level | Low Noise Level |
| Clearance | C0, C2, C3, C4, C5 |
| Lubrication | Oil Or Grease |
| Temperature Range | Various Temperature Ranges Available |
|---|---|
| Noise Level | Low Noise Level |
| Material | Steel |
| Load Capacity | Various Load Capacities Available |
| Width | Various Sizes Available |
| Material | Steel |
|---|---|
| Width | Various Sizes Available |
| Temperature Range | Various Temperature Ranges Available |
| Roller Type | Crossed Roller Bearing |
| Durability | High Durability |
| Type | Thrust Self Aligning Roller Bearings |
|---|---|
| Weight | 2.8~5.78kg |
| Outer Diameter | 150~190mm |
| Inner Diameter | 85~110mm |
| Material | Stainless Steel |
| Vibration Level | V3, V4 |
|---|---|
| Type | Self Aligning Roller Bearings |
| Rated Dynamic Load(Cr) | 1600kN |
| Clearance | C4, C5 |
| Grease For Maximum Speed | 1100 |
| Seals Type | Open |
|---|---|
| Inner Diameter | 140mm |
| Oil For Maximum Speed | 2200 R/min |
| Accuracy Level | P0,P5,P4, P2 |
| Separable | Inseparable |
| Precision Rating | ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 |
|---|---|
| Lubrication | Oil, Grease |
| Application | Paper Machine,Speed Reducer , Axles Of Railway Roller Bearing,Rolling Mill Gear Box Bearing Block,Rolling Mill Rolls,Crusher, Vibrating Screen,Printing Machinery,Woodworking Machinery, All Kinds Of Industrial Reducer And So On . |
| Inner Diameter | 150~170mm |
| Width | 56~114mm |
| Noise Level | Z1, Z2, Z3, Z4 |
|---|---|
| Lubrication | Oil, Grease |
| Clearance | C0, C2, C3, C4, C5 |
| Grease | Lithium, Lithium-12, Lithium-6, Lithium-2 |
| Type | Self Aligning Roller Bearings |