| Width | Various Sizes Available |
|---|---|
| Load Capacity | Various Load Capacities Available |
| Cage | Brass, Nylon |
| Inner Ring Bore Diameter | Various Sizes Available |
| Structure | No-Separable |
| Oil Lubrication | 2600 |
|---|---|
| Rated Static Load (Cor) | 1040kN |
| Application | Paper Machine,Speed Reducer , Axles Of Railway Roller Bearing,Rolling Mill Gear Box Bearing Block,Rolling Mill Rolls,Crusher, Vibrating Screen,Printing Machinery,Woodworking Machinery, All Kinds Of Industrial Reducer And So On . |
| Cr | 655kN |
| Separable | Unseparable |
| Rated Dynamic Load(Cr) | 750kN |
|---|---|
| Application | Paper Machine,Speed Reducer , Axles Of Railway Roller Bearing,Rolling Mill Gear Box Bearing Block,Rolling Mill Rolls,Crusher, Vibrating Screen,Printing Machinery,Woodworking Machinery, All Kinds Of Industrial Reducer And So On . |
| Vibration Level | V1, V2, V3, V4 |
| Grease For Maximum Speed | 1300 R/min |
| Inner Diameter | 150mm |
| Rated Static Load (Cor) | 73.2 KN |
|---|---|
| Application | Paper Machine,Speed Reducer , Axles Of Railway Roller Bearing,Rolling Mill Gear Box Bearing Block,Rolling Mill Rolls,Crusher, Vibrating Screen,Printing Machinery,Woodworking Machinery, All Kinds Of Industrial Reducer And So On . |
| Clearance | C5、C4、C3、C0 ,C2 |
| Inner Diameter | 50mm |
| Vibration Level | V1, V2, V3, V4 |
| Width | 155~425mm |
|---|---|
| Closures | Open, Sealed, Shielded |
| Separable | Yes |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Single Row Tapered Roller Bearings , Double Row Tapered Roller Bearings,Four Row Tapered Roller Bearings,Thrust Tapered Roller Bearings |
| Separable | Yes |
|---|---|
| Load Capacity | High |
| Type | Thrust Self-aligning Roller Bearings,cylindrical Roller Thrust Bearing,Thrust Tapered Roller Bearings, Needle Thrust Bearing,Thrust Needle Bearing, Spherical Roller Thrust Bearing |
| Durability | High |
| Clearance | C0, C2, C3, C4, C5 |
| Seals Type | Sealed |
|---|---|
| Clearance | C0, C2, C3, C4, C5 |
| Type | Self Aligning Roller Bearings |
| Bore Type | Cylindrical Bore , Tapered Bore |
| Grease | Lithium, Lithium-12, Lithium-6, Lithium-2 |
| Noise Level | Z1, Z2, Z3, Z4 |
|---|---|
| Inner Diameter | 160mm |
| Oil For Maximum Speed | 1900 R/min |
| Thickness | 114mm |
| Separable | Inseparable |
| Separable | Yes |
|---|---|
| Vibration Resistance | High |
| Speed Limit | High |
| Shock Resistance | High |
| Type | Thrust Self-aligning Roller Bearings,cylindrical Roller Thrust Bearing,Thrust Tapered Roller Bearings, Needle Thrust Bearing,Thrust Needle Bearing, Spherical Roller Thrust Bearing |
| Separable | Yes |
|---|---|
| Shock Resistance | High |
| Cage | Metal Solid , Copper Alloy |
| Type | Thrust Self-aligning Roller Bearings,cylindrical Roller Thrust Bearing,Thrust Tapered Roller Bearings, Needle Thrust Bearing,Thrust Needle Bearing, Spherical Roller Thrust Bearing |
| Maintenance | Low |