| Material | Gcr15/Special Steel |
|---|---|
| Rolling Element | Steel Rollers |
| Type | Roller |
| Load Direction | Thrust Load |
| Speed Limit | High |
| Seals | Open |
|---|---|
| Cor | 7.84KN |
| Inner Dimension | 5MM |
| Grease Lubricated Rotation Speed | 600 R/min |
| Outer Dimension | 16MM |
| Size | Various Sizes Available |
|---|---|
| Material | Steel |
| Application | Turret , Large Gear Hobbing Machine ,Industrial Robot, High Speed Vertical Lathe,Precision Circular Indexing Table, Vertical Boring Machine, Grinder Table Spindle, Etc. |
| Outer Ring Diameter | Various Sizes Available |
| Width | Various Sizes Available |
| Material | Gcr15/Special Steel |
|---|---|
| Outer Diameter | 26 Mm |
| Inner Diameter | 12 Mm |
| Speed Of Oil Lubrication | 6100 R/min |
| Load Direction | Thrust Load |
| Outer Race Of Max. Overrunning Speed For Inner Race | 3500 R/min |
|---|---|
| Torque Capacity | 28 N.m |
| Bore Size | 15MM |
| Clearance | C0, C2, C3, C4, C5 |
| Dimension | 15x18x42mm |
| Dimension | 12x13x35mm |
|---|---|
| A | 13MM |
| Bore Size | 12MM |
| Cage | Bearing Steel |
| Separable | Inseparable |
| Size | 33x70.65x50mm |
|---|---|
| Seals | Sealed |
| Type | Automobile Clutch Release Bearing |
| Model | 50RCT3304 |
| Separable | Inseparable |
| Cage Material | Brass |
|---|---|
| Weight | 0.494kg |
| Cor | 7.4kN |
| Number Of Row | Single Row, Double Row |
| Cage | Steel/Brass Cage |
| Width | 10MM |
|---|---|
| Cage | Bearing Steel |
| Weight | 0.017KG |
| Oil Lubricated Rotation Speed | 500 R/min |
| Cr | 30kN |
| Outer Ring Width | 150~800mm |
|---|---|
| Static Load Rating | 1630~28670, 1630~40150 |
| Material | Bearing Steel |
| Closures | Open, Sealed, Shielded |
| Cage Material | Steel |